Background Color:
 
Background Pattern:
Search
Councils

Council on the Annual Meeting and Continuing Education Programs (CAMCE)

Dr Victor Rodriguez, Board Liaison
Dr Edwin A McDonald (2019), Chair
Dr Cynthia T Flanagan (2020)
Dr Michael J Goulding (2022)
Dr Andrea K Janik (2021)
TBD, New Dentist (2020) (non-voting) 
Dr James R Mellard, Consultant

Council on Dental Licensing, Standards, and Education (CDLSE)

Dr Randal M Glenn, Board Liaison
Dr Jerry J Hopson (2022), Chair
Dr David R Cox (2019)
Dr Shane A Ricci (2020)
Dr Adam C Shisler (2021)
Dr Arthur H Jeske, Consultant
Dr Jacqueline M Plemons, Consultant
Dr Eric Solomon, Consultant
Dr Glenn R Walters, Consultant
Dr Varun P Joseph (2020), New Dentist (non-voting)

Council on Ethics & Judicial Affairs (CEJA)

Dr Robert A Neal, Board Liaison
Dr Kathleen Nichols (2021), Chair
Dr Henry Liao (2022)
Dr Georganne McCandless (2020)
Dr Sherry LeAnn Snody (2019)
Dr Jake Modery (2020), New Dentist (non-voting)
Dr Ingrid E Duebbert, Consultant

Council on Governance (COG)

Dr Xochitl Anderton, Board Liaison
Dr Gregory W Rashall, Chair
Dr Arthur C Morchat (2021)
Dr Scott A Morse (2019)
Dr Richard M Potter (2022)
Dr Glennis M Katzmark (2020), New Dentist (non-voting)

Council on Legislative, Regulatory, and Governmental Affairs (CLRA)

Council on Governance (COG)
Dr Debrah J Worsham, Board Liaison
Dr Matthew B Roberts (2019), Chair
Dr Jay C Adkins (2019)
Dr Paul A Kennedy III (2019)
Dr Lee P Oneacre (2019)
Dr Charles W Miller, President-Elect
Dr Jose “Joey” L Cazares Jr, Past President
Dr Drew M Vanderbrook (2020), New Dentist (non-voting)
Dr Craig S Armstrong, Consultant
Dr Rita M Cammarata, Consultant
Dr David A Duncan, Consultant
Dr Mark Peppard, Consultant
Dr Herbert L Wade, Jr, Consultant
Dr Ralph A Cooley, DENPAC Chair
Ms Janet Crow, Alliance Member

Council on Membership, New Dentists, and Students (CMNS)

Dr James S Bone, Board Liaison
Dr Ensy S Atarod (2019), Chair
Dr Jodi D Danna (2020)
Dr David L Doerre (2021)
Dr Brooke Elmore (2022)
Dr Sarah Percy Tovar (2022)
Dr Ryan D Hyde (2020), New Dentist
Dr Drew M Vanderbrook (2020), New Dentist
TBD, (2020), New Dentist (non-voting)
TBD (2019), Student

Council on Peer Review (CPR)

Dr J Michael Wedin, Board Liaison
Dr Donna G Miller (2019), Chair
Dr Brian L Britton (2022)
Dr Michael Gonzalez (2021)
Dr John H Garcia (2020)
TBD (2020), New Dentist (non-voting)

Council on Professions and Trends (CPT)

Council on Public Health and Access to Care (CPHAC)

Dr Susan Jolliff, Board Liaison
Dr William D Steinhauer (2019), Chair
Dr Jennifer A Hathaway (2021)
Dr David Sentelle (2022)
Dr Jason A Zimmerman (2020)
TBD (2020), New Dentist (non-voting)
Dr Marko Alanis, Consultant
Dr Yvonne E Maldonado, Consultant

Committees

Audit Committee

Dr Jacqueline M Plemons, Chair 
Dr Douglas W Bogan
Dr J Michael Wedin 
Dr Debrah J Worsham
Financial Expert Consultant TBD

Awards Committee

Dr Mary K Swift, Chair 
Dr Randal M Glenn 
Dr Susan Jolliff
Dr J Michael Wedin

Executive Committee

Dr William H Gerlach, Chair 
Dr Jose “Joey” L Cazares Jr 
Dr Charles W Miller
Dr Debrah J Worsham 
Dr Victor Rodriguez 
Dr Delton D Yarbrough II 
Dr Ronald Lee
Dr Cody C Graves 
Dr John W Baucum III

Budget, Assets & Finance Committee

Dr Cody C Graves, Chair 
Dr William H Gerlach 
Dr Charles W Miller
Dr Jose “Joey” L Cazares Jr
Dr Mary K Swift 
Dr Randal M Glenn 
Dr Susan Jolliff
Dr J Michael Wedin 
Dr Xochitl Anderton  
Dr Jesse “Jay” G Welch Jr
Ms Linda G Brady, Executive Director/Consultant
Ms DeeDee Delagarza, Finance Director/
Consultant

Community Fluoride Committee

Dr Delton D Yarbrough, Board Liaison
Dr W Kurt Loveless, Chair 
Dr James D Condrey
Dr Arnoldo X Cuellar 
Dr John S Findley
Dr Maria Lopez Howell 
Dr Arthur H Jeske
Dr John B Mason 
Dr Jeffrey A Nelson
Dr Mark Peppard  
Dr Danny Paul Windham 

Personnel Committee

Dr Jose “Joey” L Cazares Jr, Chair 
Dr William H Gerlach
Dr Charles W Miller
Ms Linda G Brady, Executive Director

Relief Committee

Dr Xochitl Anderton, Chair
Dr Robert A Neal
Dr Jesse “Jay” G Welch Jr 
Dr James S Bone

Strategic Affairs Committee

Dr Duc “Duke” M Ho, Chair 
Dr Charles W Miller
Dr Mary K Swift 
Dr Carmen P Smith 
Dr Michelle Aguilos Thompson, New Dentist (non-voting) 

TDA 401(K) Plan Committee

Ms Linda G Brady, Chair 
Mr Paul Schlesinger 
Mr Billy Callis
Mr Terry Cornwell, Alternate

House Committee On Credentials, Rules & Order

Dr Gregory W Rashall, Chair 
Dr Scott A Morse
Dr Arthur C Morchat
Dr Richard M Potter

House Minutes Review Committee

Dr Cody C Graves, Chair 
Dr John W Baucum III 
Dr Gregory W Rashall
Mr Carl C Galant, TDA Legal Counsel